Několik tipů, jak ulehčit nohám s křečovými žílami

Křečové žíly neboli varixy jsou nepříjemnou záležitostí, představují totiž problém nejen zdravotní, ale i kosmetický. O něco častěji se vyskytují u žen a právě ty často neestetické křečové žíly těžce nesou a váhají kvůli nim, zda si vůbec obléci krátké letní šaty či sukni.

Co to vlastně jsou křečové žíly? Jedná se o poměrně časté onemocnění, kdy dochází k rozšíření povrchové žíly či žil, důvodem je ochabnutí žilní stěny. A to nejčastěji v oblasti dolních končetin, ale zřídka se mohou vyskytnout i na břichu, hrudníku nebo horních končetinách.

Nepříjemnými projevy jsoubolesti, především v lýtkách. Časté jsou i křeče (i během spánku) a také otoky dolních končetin. Velmi nebezpečnou komplikací je trombóza, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Výskyt křečových žil je vzhledem k hormonálním změnám a zvýšené zátěži poměrně běžný v těhotenství.

Jak si ulevit proti nepříjemným pocitům v lýtkách?

–          důležité je zajistit snadné proudění krve, proto dlouhoneseďte v jedné poloze (a už vůbec ne s nohama křížem)

–          pomáhají časté procházky nebo alespoň občas nohyprotáhnout a procvičit prsty

–          vyvarujte se pokud možno horkým koupelím

–          naopak pomůže sprchování se střídáním teplé a studené vody

–          dbejte na dostatečný přísun vlákniny a naopak omezte tuky, celkově se snažte o zdravější stravování

–          pokud odpočíváte, dejte si nohy nahoru

–          pro krevní oběh je přínosná i masáž, při které se postupuje od kotníků směrem ke stehnům, ale měla by být spíše jemná

–          z pohybových aktivit výborně prospívá plavání

–          vyvarujte se dlouhé stání

–          zkuste doplňky stravy nebo odvar z bylin, jež obsahují rutin, výborná na zpevnění žilní stěny je například pohanka

–          nekuřte

Pro křečové žíly mají někteří jedinci predispozici. Pokud se tedy toto onemocnění vyskytlo ve vaší rodině, dbejte na prevenci i vy.

Posted in Nezařazené