Jaké známe druhy soli


Posypový materiál

Posolené chodníky a silnice většina z nás jistě nemiluje, snažíme se jim vyhnout a pokud to vůbec jde, nevstupujeme do té blátivé kaše, neboť to neblaze působí na obuv. Řidiči také tento chemický způsob úpravy silničního povrchu zrovna moc nemusí, zvyšuje se tím působení koroze na ocelové materiály podvozků aut. Přesto jde o dosud jediný nejúčinnější způsob, jak bezpečně ošetřit komunikace před námrazou. Může za to tzv. eutektický bod, což je teplotní ukazatel, při němž posypový materiál rozpouští zmrzlou vodu. Kuchyňská sůl zvládne takto efektivně pracovat až do – 7 stupňů Celsia, za příznivých okolností až do – 10 stupňů. Pokusy nahradit chlorid sodný chloridem hořečnatým ztroskotaly a namísto něho se někdy využívá do silnějších mrazů chlorid vápenatý, případně na letištních plochách močovina anebo glykol.

kamenná sůl

Regenerační sůl

Ta slouží jako činidlo při změkčování vody. Zařízení pracuje na principu iontové výměny, kdy do filtru proudí tvrdá voda, uvnitř se z tzv. katexové patrony uvolňuje sodík, který nahrazuje hořčíkové a vápníkové ionty. Výsledkem je měkká voda zbavená těchto dvou zásadních minerálů, přitom se však spotřebovává náplň změkčovače a ta se regeneruje přidáváním tzv. regenerační soli. Tento postup se běžně využívá pro úpravu vodní výplně bazénů a pro domácí a kuchyňské účely, např. myčky nádobí, pračky, bojlery.

mořská sůl

Desinfekční prostředek

Pro desinfikování vody v bazénech se nejčastěji využívá tabletovaný chlornan sodný. Chlorování vody tímto způsobem má i svá negativa, která zaznamenají především citliví lidé v okamžiku přechlorování vysušenou a svědivou pokožkou, pálením očí a někdy i nevolností. Přijatelnější způsob uvolňování chlóru je s pomocí solinizační jednotky – elektrolytického rozkladu solného roztoku mořské soli , přičemž uvolněný chlór ve formě iontů má stejnou účinnost, jako jeho předchůdce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup