Investujte do psa s průkazem původu!

Vybrat si nové štěně, může být opravdu velmi těžký úkol. V první řadě je nutné si uvědomit, že se nejedná jen o obyčejné zvíře dobytu, ale o vašeho dlouholetého parťáka, který s vámi bude trávit naprostou většinu času. Taktéž na vás bude závislí a bude vyžadovat vaši plnou pozornost – a to několik let! Koupě nového pejska si tak pořádně rozmyslete. V mnoha případech si totiž majitelé pořídí psa a ni v nejmenším nemají ponětí o tom, kolik starostí je čeká a kolik času budou muset obětovat (a o finančních prostředcích, které za pejska utratí ani nemluvě).

ležící pes

Nicméně pokud jste pevně rozhodnuti, že pejska chcete, prostudovali jste si důkladně, co potřebuje, můžete začít s vybíráním vhodného štěňátka! Na výběr máte psi s průkazem původu a bez nich. O tom, proč kupovat psa s průkazem původu, bylo již mnoho napsáno.

Nicméně ve zkratce, nejedná se pouze o bezvýznamný papír. Koupí takového štěněte dáváte jasně najevo, že nesouhlasíte s prostým množením psů, ale s kontrolovaných chovem. Navíc máte záruku kvalitních genů. Řada chovatelů pak samozřejmě dělá i štěňátkům nejrůznější veterinární testy a rozbory. Malí psi pak do nových domovů jsou povětšinou i s malou výbavou – granule, pelíšek, vodítko a podobně. Standardem je taktéž kupní smlouva a záruka na vrozené vady. Ovšem tyto podmínky se chovatelská stanice od stanice liší.

Pokud si tedy pejska vyberete, nepiště majiteli zprávu, ve které se budete v první větě ptát na cenu! Jedná se o známku neprofesionality. Opravdového chovatele a milovníka zvířat v první řadě nezajímá cena, ale hlavně zdraví! Například akita inu štěně Kenichiai může stát i přes třicet tisíc Korun.

pes v trávě

Pokud se vám tato cena zdá přemrštěná, věřte, že opak je pravdou. Chovatel za jednotlivá veterinární vyšetření, kvalitní granule pro štěňata a startovací balíček utratí nemalé peníze. Jen vezměte v potaz, kolik stojí jedno očkování? Natožpak, pokud pes má mít očkování více a navíc k tomu testy sluchu, srdce nebo nějaké další prověřující vývojové vady.