Může být i hypotéka na pozemek?

Mít střechu nad hlavou je tím, co naprostá většina lidí (alespoň v naší republice) považuje za základ. Ovšem někteří se nespokojí s již postaveným domem či bytem, ale chtějí si postavit svůj vlastní, přesně podle svých představ.

To samozřejmě není nic nemožného – stačí si sehnat vhodnou stavební parcelu, ideálně s již zavedenými inženýrskými sítěmi, a pustit se do toho. Je zde jen jeden problém: finance. Naprostá většina lidí totiž nemá dostatečný příjem na to, aby mohla koupit pozemek, neřku-li ještě stavět dům. Jak toto dilema vyřešit?

hypoteka4

Zde může pomoci hypotéka na pozemek. Jedná se o účelovou půjčku, určenou ke koupi konkrétní, předem dané nemovitosti, v tomto případě konkrétního pozemku. Její pomocí můžeme zafinancovat jak jeho koupi, tak i následnou stavbu.

Je však samozřejmé, že nás to bude něco stát. Přeci jen, nic není zadarmo, a zvláště ne půjčka. Proto počítejte s tím, že budete muset platit úroky a nejrůznější poplatky, přesně podle smlouvy, kterou podepíšete.

Samozřejmě se může zdát výhodnější rozložit onu částku pomocí splátek na delší dobu, spíše než vše zaplatit najednou. Avšak, jak již bylo řečeno, je nutné počítat i s úroky a poplatky, které ji mohou podstatně zvednout.

Další věc, která je u tohoto typu hypotéky poněkud zrádná, je samotná stavba. Výše půjčky, kterou na ni dostanete, je samozřejmě odvozena od rozpočtu stavby, kterou předložíte při podávání žádosti. To je samozřejmě v pořádku, avšak problémem může být fakt, že se daný rozpočet jen málokdy podaří dodržet.

Na vině může být spousta věcí. Materiál se může cestou poškodit a je tedy nudné koupit novou várku, objeví se komplikace, kvůli kterým se stavba prodlouží a tím i mzda dělníkům, zvýší se ceny, je toho zkrátka spousta.

hypoteka6

Je však jasné, že tyto situace nejsou danou hypotékou kryté. Musíme je zaplatit ze svého, navíc ke splátkám, které díky hypotéce máme.

Nakonec záleží na nás, jak si zvolíme. Jen je lepší být v tomto případě opatrní a vše dobře propočítat. Přeci jen nechceme přijít o peníze, ne?