Johansonky pro kalibraci a seřizování měřidel

Johansonky je zlidovělý název speciálních měřicích a kalibrovacích nástrojů, který se ujal ve strojírenském oboru již ve dvacátém století. Jsou to kovové nebo keramické destičky vyrobené s velkou přesností, se speciálně opracovaným povrchem. Dodávají se samostatně, nebo v sadě s odstupňovanými rozměry a uplatnění nachází nejen ve strojírenské výrobě, ale i v amatérských kutilských dílnách.posuvné měřidlo

Kde se používají

Rozdělují se podle hodnot přesnosti opracování povrchu a rozměru do čtyř základních tříd. Nejpřesnější jsou označena písmenem K a slouží jako tzv. kalibrační měřidla pro laboratorní účely a seřizování velmi citlivých a přesných měřicích přístrojů. Třída označená číslicí 0 je etalonová (poměrová) a ta se rovněž používá pro seřízení měřidel a přístrojů pro měření, zejména v přesné strojírenské výrobě.
Dvě nižší třídy https://m.cd.cz/typy-jizdenek/1-trida/-26332/tmplid-860/ přesnosti označené číslicemi 1 a 2 se využívají jako kontrolní měrky ve strojírenství v dílenských provozech i v laboratořích a mohou se s nimi seřizovat i některá délková posuvná měřidla. Třídy přesnosti včetně rozměrových hodnot a odchylek určuje oborová norma DIN EN ISO 3650. strojírenský mikrometr

Dva základní druhy Johansonek

Keramické výrobky – jejich povrch je ručně leštěný (lapovaný) a je velmi přilnavý, takže je možné jednotlivé měrky na sebe skládat a vytvářet potřebný měřicí rozměr. Výroba klade důraz na vysokou odolnost proti otěru, která je základním předpokladem dlouhé životnosti měrek a jejich spolehlivosti po celou dobu využívání. Odstupňování měrek se také rozlišuje podle délky na krátké (do délky 100 mm) a dlouhé (od 125 mm do 1000 mm).
Ocelové měrky – ocelové měrky se vyrábí se stejnou přesností, jako keramické, zhotovují se ze speciální ocelové slitiny (karbid wolframu). Nevýhodou může být náchylnost ke korozi, což se eliminuje ukládáním do polstrovaného kufříkového obalu a ošetřováním povrchu speciálními vazelínami nebo silikonovými pastami.