Jak správně zazimovat motorku

Zima, sníh a namrzlé silnice netvoří vhodné podmínky pro cestování na motorce. Je proto vhodné na toto období stroj odložit takovým způsobem, aby byl na jaře v perfektní kondici připraven k vyjetí do terénu. Jak se to dá udělat?

Doporučený postup je následující. Nejdříve je potřeba motorku důkladně očistit, dohustit jí pneumatiky, dolít provozní kapaliny, vyjmout a vhodně uskladnit akumulátor a nakonec uskladnit samotný stroj.
obrys motorky

1.       Čištění stroje

Čistota je důležitá jak u lidí, tak také u strojů. Před uložením na delší dobu je proto vhodné za použití mnohých čisticích prostředků stroj pečlivě očistit a umýt. Špína by mohla poškodit lak či pneumatiky. Velkou pozornost je třeba věnovat také řetězům, válci a dalším pohyblivým částem (plynové páčky, brdové páčky, lanka, klouby,…).

2.       Dohuštění pneumatik

Udržení správného tlaku v pneumatikách je důležité také přes zimu. Je proto vhodné je na zimu nahustit na doporučený objem a stroj pak postavit na stojan, který zabrání deformaci takto připravených pneumatik. V případě absence stojanu se doporučuje pneumatiky přehustit, čímž se deformace omezí.

3.       Doplnění provozních kapalin

Doplněním oleje, paliva a dalších takových kapalin se předejde korozím. Pokud jsou totiž nádrže plné, nezbude místo na vodu, která je způsobuje.
černá motorka

4.       Vyjmutí akumulátoru

Baterii je vhodné před zazimováním vyjmout, protože jinak by se pomalu vybíjela a s tím se krátila její celková životnost. Vyjmutím se toto vybíjení sice omezí, ale stále k němu bude docházet. Je proto dobré baterku dobít i v průběhu zimy. Místo uskladnění by mělo být suché a teplé, aby nedošlo k žádné formě poškození.

5.       Uskladnění motorky

Stroj je nutné uskladnit na místě se stálou teplotou a vlhkostí. Toto místo nemusí být příliš teplé, ale určitě by zde neměla teplota klesnout pod nulu. Na takovém místě stroj hravě přezimuje. Před dodatečným vlhkem, ale také prachem a dalšími nečistotami ji ochrání speciální plachta.

Při dodržení těchto základních pravidel budete mít jistotu, že na jaře svůj stroj nenajdete v rozpadu, korozi a snadně jej znovu zprovozníte na další sezónu.