Co když dítě nechce jíst?
Některé děti sní, co jim dáte na talíř a je jim jedno, zda se jedná o maso či zeleninu. Pak jsou ale také děti, které by se nejraději od rána do večera cpaly sladkostmi, občas přidaly hranolky či řízek a zapily to sladkým džusem. Ale jsou i děti, které nejí ani to. Jak na malé nejedlíky?
1. Dítě nenuťte
Základem je dítě do jídla nenutit. Žádné dítě neumře hlady, a pokud budete na dítě tlačit, pak se spíše zasekne a nebude jíst vůbec nic. Dítěti nabídněte jídlo, a pokud jej jíst nebude, pak prostě jíst nebude a dá si až další jídlo. Pokud bude mít moc velký hlad, pak nepohrdne ani vámi připraveným jídlem.
2. Neměňte plány
Máte dnes k obědu těstoviny s rajčatovou omáčkou, ale vaše dítě to prostě nechce jíst? Rodiče často dělají tu chybu, že aby dítě něco snědlo, nabídnou mu nějakou jinou dobrotu, o které ví, že ji dítě sní. Je to ale cesta do pekel, dítě totiž velice rychle zjistí, že když nebude jíst oběd, dostane místo něj třeba sladký jogurt.
3. Udělejte jídlo lákavé
Chuť na jídlo jde ruku v ruce s jeho vzhledem. I malé děti často nechtějí jíst nic, co se jim pohledově nelíbí. Můžete si s jídlem trochu pohrát a z obyčejného namazaného chleba vytvořit třeba obrázek psa či jiného oblíbeného zvířete. Udělejte jídlo hravým.
4. Zapojte dítě do přípravy
Některé děti rády jí to, co si samy připraví. Zapojte děti do procesu vaření, udělejte si oblíbenou pomazánku nebo uvařte oběd společně. Dítě ví, co v něm je a třeba aspoň ochutná to, co uvařilo.
5. Doma to nejde, ve školce ano
Některé děti se rozjí až mezi ostatními dětmi ve školce, kdy má v dětech příklad. Pokud by i ve školce byl problém se stravou, učitelky by vás na to určitě upozornily. I tak ale platí, že dítě dobrovolně hlady neumře, pokud by se vám zdálo že hodně hubne, je unavené a celkově neprospívá, navštivte dětského lékaře, který vám poradí co dělat a určitě udělá i krevní rozbory, aby jste viděli, zda má dítě dostatek živin a vitamínů.